Mudi Krónika
2002. III. évfolyam 1. szám
A FEKETE MUDI
![]() |
Tenyésztő: Szűcs József Ideális szuka fej, ideális szemforma és fülszőrzet |
A fekete igen tetszetős szín. 1963-ban az FCI által elfogadott standard szerint a mudi színei fekete, fehér és (ki tudja miért) a fekete-fehér foltos. 1/B törzskönyvi számmal 1967-ben Rigó néven egy fekete szuka lett az elsőként a Magyar Ebtörzskönyv Mudi kötetébe bejegyzett kutya. Az első 43 mudi fekete volt, és az első száz között is 98 fekete példány lett regisztrálva.
![]() |
az elsőként törzskönyvezett mudi |
![]() |
T: Zsíros Csaba t: Balázs Zsófia |
A mai hazai mudi állomány nagy része fekete. Ezek között vannak homozigóta és heterozigóta feketék. A heterozigóták örökítenek más színváltozatot is a feketén kívül. (A színek öröklésmenetét egy későbbi számban tárgyaljuk.)
Nagyon fontos, hogy a mudik küllemileg és idegrendszerileg megfelelők legyenek, mivel a külső és belső tulajdonságok nem kötődnek genetikailag egyik színváltozathoz sem. Viszont a feketék magukban hordhatják a színes kutyák génjeit, és feketék egymással való párosításakor is hasadnak ki a színek. Így a jó minőségű feketéktől lesznek a jó minőségű színes mudik is. Azonos színű mudik egymással való párosítása manapság csak a feketékkel történik. Ezért van több fekete, mint színes, valamivel több, mint az állomány fele. Fontos, hogy nyilvántartsuk, melyik mudi milyen színű utódokkal rendelkezik, hiszen a színváltozatok csak így lesznek nyomon követhetőek. (Kérünk mindenkit, hogy ha esetlegesen elhullott, vagy selejtezésre került színes kölykök születtek nála, azt jelezze klubunk számára, még akkor is, ha nem került törzskönyvezésre. A segítséget előre is köszönjük!)
Néhány érdekes fekete-fekete párosítás az első évekből, a színes utódokkal:
1970-ben: Csuti (24/B)×Fürge (16/B) -> Karácsonyfalvi Pindur (44) őzbarna szuka
1976-ban: Bogár (98/B)×Kökény (104/B) -> Nyírségfia Zsozsó (111) hamuszürke szuka
1977-ben: Inas (120/B)×Kökény (104/B) -> Nyírségfia Topi (138) szürke szuka
1977-ben: Kikérdi (127/B)×Karácsonyfalvi Gabi (146) -> Kincseskerti Pernye (157) szürke szuka
Talán a két legérdekesebb párosítás
Nyírségfia Ádám (166)×Nyírségfia Cigány (187), ahol a három kölyökből egy fekete, kettő fakóbarna lett,
és Nyírségfia Ádám×Nyírségfia Cifra (188), itt a négy utódból két fekete és két fakóbarna volt. (A fakóbarnát ma Izabella-színűnek vagy hamvasbarnának mondjuk.)
Veres Zsolt szakdolgozatában (1996) fekete-fekete párosításban 82 alom vizsgálatát írja le. Ebből 430 kölyök született az alábbi megoszlásban: 340 fekete, 26 szürke, 20 barna, 18 fakó, 13 fehér, 12 maszkos fakó és 1 tarka.
Kovács Tibor vizsgadolgozatában (1998) a színeket örökítő feketék párosításait vizsgálta, a született kölykök színeloszlása a következő volt: 190 fekete, 111 barna, 67 szürke, 57 fehér, 40 fakó, 9 ordas és 5 maszkos fakó.

A feketék közül a legtetszetősebb a fényes fekete szín, mely a kissé simább, lágyabb, hullámos szőrzetből adódik. A göndörebb szőrtípusok a fénytörés következtében kevésbé fényesnek látszanak. Értékük nem kevesebb, nincs szükség arra, hogy nercolajjal csillogóbbá tegyük. Vedléskor berozsdásodhat vagy kiszürkülhet a szőrszálak vége. Nem bizonyított, de lehetséges, hogy a barnát örökítők rozsdásodhatnak, a hamvast örökítők pedig szürkülhetnek a vedlés alatt. A feketének is vannak árnyalatai, a színskálán számokkal jelölik a színintenzitást, a magyar irodalom pedig fényes-, szén-, ében-, mély- vagy éppen éjfeketének nevezi az egyes árnyalatokat. Mélységét a különböző világosító gének (például cr) okozhatják. (Rosszabb esetben táplálási hiányosságok, de tenyésztőinknél ez nem merülhet fel.)
![]() |
fekete kan T+t: Zsíros Csaba |
Ha már megemlítettem a régebbi, ismert feketék közül néhányat, akkor végezetül illik megemlíteni a mai kiállításokon szereplőket, akik a jövő mudijainak ősei lesznek majdan.
A kanok közül néhány: Baromállási Cseke és Huszár, Beszédes a Mudim Facér Fiú, Királytelki Zsivány Samu, Kormosvári-Hajtó Bogáncs és Bojtár, Körösháti-Pásztor Lantos, Nyírségfia Borzas Mackó, Sacaházi Cimbora és Térülj-Fordulj Apród.
A szukák közül néhány: Beszédes A Mudim Bájos Banya, Kormosvári Hajtó Csenge és Csinos, Körösháti-Pásztor Huncut, Lilla és Pille, Pásztor-Virtus Ajnár, Szöcskepásztor Dalma és Szürkevillám Harmat.
A felsorolás nem teljes, de nem is az volt a célom, hogy az összes fekete mudit felsoroljam. Kívánok mindenkinek szép eredményeket, a tenyésztőknek egészséges almokat, és hűséges társakat minden mudi tartónak.
Budapest, 2002. február 11.
Balázs Zsófia
Szürkevillám kennel