Mudi Krónika
2002. III. évfolyam 2. szám

A HAMVAS MUDI

Örömmel írok erről a színváltozatról, hiszen az egyik kedvencem. Emlékszem, mikor első hamvas kutyám, Délceg megérkezett hozzám. Rögtön beleszerettem a színébe, s ez az érzés azóta is tart.
A hamvas szín először 1937-ben, Dr. Fényes Dezső írásában szerepel, majd Anghi is megemlíti munkáiban. A hamvasok genetikailag kékek, hasonlóan a kék doghoz és a nápolyi masztiffhoz. A fekete szín kékre higításáért felelős allél a "d", "DD" allélpárral a kutya fekete, "Dd"-vel kéket örökítő, hordozó, de fekete színű. A "dd" allélpár kék (hamvas) kutyát eredményez. A hamvasok pigmentje a szőr színével harmonizál, sötét, általában nincs vele probléma. A szemek sárgásbarnák, néha borostyán színűek, mivel a kék gén a szemszínt is higítja. Van néhány szép sötét szemű példány is, mint Berény-Gyöngye Nándi Délceg (MET Mu. 589/B/91), fia Szürkevillám Hercig (MET Mu. 1859/B/99), lánya Szürkevillám Eszemadta (MET Mu. 1605/B/97), és unokája (Guba lánya) Árkosligeti Fodros Amulett "Derűs". Árkosligeti Fodros Amulett DerűsRemélhetőleg idővel még több lesz.
Tudni kell a hamvasokról, hogy egészen világosszürkén, hamuszürkén jönnek a világra. Később sötétednek, és felnőtt korukra általában egészen sötétszürkék lesznek. Előfordult kiállításon, borús időben, hogy a bírót is megtévesztette. Talán csak azt észlelte, hogy valami nem stimmel.
A fotózásuk sem egyszerű. Ne csodálkozzunk, ha a tűző napon készült felvétel előhívás után barnásszürke színt mutat. Akik még nem láttak barna mudit, azok amúgy is barnának titulálják a napsütésben szaladgáló "kék" kutyát. Ha azt szeretnénk, hogy szép szürke kutyát lássunk az előhívás után, akkor nyári napsütésben vonuljunk árnyékba, és vakuval fotózzuk. Ezzel a technikával nagyon szép kékes színű mudiképpel dicsekedhetünk majd. Persze, ha szerencsénk van, vidéken, tiszta levegőn, esetleg kora reggel is jól sikerülhet a felvételünk. Szürkevillám Hamu Pipőke és Szürkevillám Harmat A hamvasok tulajdonképpen szürke szőrszínnel születnek. Kutyás berkekben azonban szürkének a kiszürkülő feketét hívják. Az ilyen kutyák születésükkor egész sötétek, szinte feketék, és koruk előrehaladtával egyre világosodnak (például a kerry blue terrier). Emiatt a mudinál problémát okozott a "szürke" megnevezés. Miután a mudi nem kiszürkülő, és színének "barnás" árnyalata is zavart keltett, megoldást kerestünk. Az 1998-ban tartott mudis találkozón Hódosi József küllembíró, a MEOE Magyarfajták Operatív Bizottságának elnöke is részt vett. Itt került szóba, hogy a szürke helyett az eredeti hamvas megnevezés találóbb lenne, a bírókat sem zavarná. Hódosi úr megígérte, utánanéz a hamvas szó jelentésének, s tájékoztat, mire jutott. Hamarosan nyugtáztuk, a hamvasnak mint színmegjelölésnek semmi akadálya. Azóta a genetikailag kék mudit hamvasnak nevezzük, és a törzskönyvben is így szerepel. Persze néhány év átfutási időre szükség lesz, amíg a "szürke" szín eltűnik a származási lapokról. Amikor a színváltozattal kezdtem foglalkozni, néhányan megemlítették a kék génnel együtt járó kopaszságot mint hibát. Megfigyeléseim szerint a hamvas mudinál nincs ilyen probléma. Ami kopaszodásra hajlamos mudit láttam, az éppenséggel fekete volt. Illetve megfelelő kezelés mellett a szőrtelenség csökkent, tehát nem veleszületett, hanem valamely egyéb tényező okozta (pl. bolha, szőrtüszőatka, stb.).
Az első szürkének törzskönyvezett mudi Bonzó (MET Mu. 61/B/71), grafitszürke kan. A következő Nyírségfia Zsozso (MET Mu. 111/B/76), hamuszürke szuka, Bogár (MET Mu. 98/B/74, fekete kan) és Kökény (MET Mu.104/B/75, fekete szuka) utóda. Majd Nyírségfia Topi (MET Mu. 138/B/77), szürke szuka. Ez a párosítás Inas (MET Mu. 120/B/70) fekete kantól, és Kökény (MET Mu. 104/B/75) fekete szukától volt.
Inas (MET Mu. 120/B/70) hamvast örökítő fekete tenyészkan volt. A legtöbb mai mudi visszavezethető erre az ősre (akár mindkét szülői ágon), így hát ne csodálkozzunk, ha fekete-fekete párosításban szürke (hamvas) utódok születnek.
Az első, közvetlenül hamvas utóddal rendelkező, a mai származási lapokról visszavezethető mudik:
Anna (MET Mu. 170/B/78, fekete szuka),
Bogáncs (MET Mu. 261/B/82, fekete kan),
Bogár (MET Mu. 98/B/74, fekete kan),
Fürge (MET Mu. 117/B/74, fakó szuka),
Havas (MET Mu. 162/B/79, fehér szuka),
Inas (MET Mu. 120/B/70, fekete kan),
Kikérdi (MET Mu. 127/B/77, fekete kan),
Kökény (MET Mu. 104/B/75, fekete szuka),
Menyus (MET Mu. 169/B/78, fekete kan),
Rigó (MET Mu. 109/B, fekete kan),
Róka (MET Mu. 165/B/78, fekete kan).

1986-tól törzskönyvezésre került B-törzskönyvesek:
Kisasszony (MET Mu. 50/B/87, fekete szuka),
Olga (MET Mu. 323/B/86, fekete szuka),
Szajkó (MET Mu. 566/B/91, fekete szuka),
Tücsök (MET Mu. 868/B/92, fekete szuka),
Vöcsök (MET Mu. 741/B/91, fekete kan).


GubaA színváltozat tenyésztése ennek ellenére nem könnyű, hiszen az "esetleges" felbukkanásra alapozni nem lehet. Jelenleg egyetlen hamvas-hamvas párosítást ismerünk (Guba - Szürkevillám Hamu Pipőke ), ebből 5 hamvas, és 1 hamvas-barna kölyök látta meg a napvilágot. (A hamvas-barnáról majd legközelebb írok, tulajdonképpen az, ami hamvas is és barna is egyszerre.) Több adatunk nincs ezen a színen belül történt párosításról. Hamvas utódok eddig fekete-fekete, fekete-hamvas, fekete-barna, fekete-fakó, fekete-cifra, fekete-fehér, cifra-hamvas, barna-hamvas, fakó-hamvas párosításokból születtek. Tehát azt kell mondanom, szinte bármely mudi hordozhatja a színt.
A ma legtöbbet látott, és az élők közül valószínűleg a legöregebb hamvas mudi, Szürkevillám Hamu Pipőke Berény-Gyöngye Nándi Délceg (MET Mu. 589/B/91), kan. A Szürkevillám kennel egyik alapító kutyája. Legmagasabb kiállítási eredménye HCH, melyet nyolc éves korára ért el. Utódai közül az ismertebb hamvasok: Szürkevillám Ezüst Sába (MET Mu. 1604/B/97), Szürkevillám Hamu Pipőke (MET Mu. 1860/B/99), Szürkevillám Huncut Szilaj (MET Mu. 1858/B/99). Rajtuk kívül ismert még az utóbbi időben feltűnt "B" törzskönyves kan, Guba (MET Mu. 1873/B/99).
A Szürkevillám kennelen kívül rendszeresen születnek hamvas színű kölykök a Nagykunsági Pásztorok Csillaga kennelben, Marjalaki-Kisbunkó Dolmányos Bogár (fekete kan), és Körösháti-Pásztor Okos (fekete szuka) párosításából. A Körösháti-Pásztor kennelben is születtek hamvas kölykök, de tudomásom szerint nemigen kerültek törzskönyvezésre. Sajnos ez utóbbi mudik Délceg utódaival csak óvatosan párosíthatóak, mert a Körösháti-Pásztor kutyák Berény-Gyöngye Suhanc (MET Mu. 711/B/92) utódai, és Suhanc egytestvére Délcegnek. Szürkevillám Eszemadta DióMegoldás lehet Délceg, Bogár és Guba hamvas utódainak egymással való párosítása, illetve azoknak az egyedeknek egymás közötti párosítása, melyek ezektől a kanoktól, és különböző szukáktól éppenséggel feketének születtek.
A mudi állomány kicsinysége miatt ma még a színek szétválasztása nem lehet célja sem a tenyésztőknek, sem a bíróknak. Zsíros Csabát kell, hogy idézzem: "Mudit kell tenyészteni, nem színeket." A mudinak a lelke és a külleme a lényeg, nem a színe.
Remélem, írásom segít a hamvas szín megítélésében, és nem elítélésében bírónak, tenyésztőnek egyaránt!



Budapest, 2002. június 27.


Balázs Zsófia
bronzkoszorús mestertenyésztő
Szürkevillám kennel


© Szürkevillám mudi kennel